ENBOSS SMART BUILDING SOLUTIONS

10 kW Altı Sistemler (Yeni)

Enboss Mühendislik

10 KW Altı Sistem Çözümlerimiz

Düzenleme, 10 kW altı sistemlere imkan veriyor

  • Düzenleme, kurulacak sistemler için 10 kW kurulu güç sınırını koyuyor. 3 kW altı sistem kuracaklar için işlemler daha da kolaylaşıyor,
  • Düzenleme yayınlanmadan önce, küçük yatırımcılar için tesis kurmak zor bir süreç idi. Yüksek yatırım yapmayı düşünenler için, ancak güneş enerjisi santrali kurmak mümkün oluyordu,
  • Bireysel elektrik üretimi bakımından önemli bir adım atılmış durumda,
  • Uzun zamandan beri beklenen bu yönetmeliğin çıkması ile küçük yatırımlar ile elektrik üretmek isteyenler için de artık bu mümkün olacak.

Evinizin elektriği güneşten üretmek artık çok kolay, ister tüketin, isterseniz de satın.

Çatı ve bina cephelerinde güneş enerjisinden elektrik üretmek için, EPDK’nın beklenen düzenlemesi yayımlandı. Çatıda güneş enerjisinden elektrik üretmek isteyenler, kurulu gücü 10 kW altında olmak şartı ile kurulum yapabilecekler. Ürettikleri elektriğin fazlasını satabilecekler.

EPDK’nın yeni düzenlemesi, 18 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeyi, buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

Elektrik üretmek isteyen küçük yatırımcıların önü açılmış oldu

Lisanssız elektrik üretimi yapmak isteyenler, küçük tesisler kurmak istediklerinde sade bir yol izleyecekler.

Yeni düzenlemeden faydalanmak isteyenlerin, üretim ve tüketiminin aynı ölçüm noktasına bağlı olması gerekiyor. Başka bir deyiş ile, güneş enerjisi sisteminin kurulacağı adres ile elektriğin kullanıldığı adres aynı olmak zorunda.

Abone başına, yani sayaç başına bir tesis kurulabiliyor. Aynı sayaç üzerinden, hem elektrik kullanacaksınız, hem de ürettiğiniz elektriğin fazlasını satabileceksiniz. Kuracağınız sistemin gücünün 10 kW’ı geçmemesi gerekiyor.

Ürettiğiniz elektriğin kullanmadığınız kısmını satabileceksiniz

Ürettiğiniz fazla elektrik, devlet tarafından satın alınıyor. Elektriğin fiyatını yine devlet belirliyor. Döviz cinsinden belirlenen bir fiyatlar, yapılan yatırımın karşılığını ödeyecek miktarlarda oluyor.

Lisanssız elektrik üretimi başladığı tarihten itibaren devlet, kilovat saat (kWh) başına 13.3 dolar sent ödüyordu. Bugünün döviz kuru ile hesapladığımızda, kilovat saat başına 50 kuruşun üzerinde bir fiyat ile karşılaşıyoruz.

2018 yılı başı itibarı ile, hat bedellerinin arttırılması ile bir miktar kesinti yaşandı. Buna rağmen, 10 dolar sent üzerinde satış bedeli mümkün. Kilovat saat başına, 40 kuruşa yakın bir fiyata denk geliyor. Dünya şartlarına baktığımızda, ülkemizin avantajlı bir noktada olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

 

Çözüm Ortaklarımız